Навико Академија ФМП се трансформираше во АД - ќе игра во Првата лига

Навико Академија ФМП денеска преку соопштение за јавноста потврди дека клубот се трансформирал во Акционерско друштво и дека во следната натпреварувачка сезона 2022/2023 година ќе продолжи да се натпреварува во Првата кошаркарска лига на Македонија. 

Скопскиот тим лани имаше одлични резултати, кога заврши на третото место на табелата во регуларниот дел од сезоната и беше полуфиналист во Купот, но потоа поради административни проблеми и неможноста да се пререгистрира во Акционерско друштво клубот беше префрлен да игра во плејаутот. Си заминаа голем дел од играчите, како и тренерот Александар Петровиќ, кој седна на клупата на МЗТ Скопје.

Сега проблемите се надминати и од Академија ФМП очекуваат добри резултати.

„Трансформацијата од здружение на граѓани во Акционерско Друштво е успешно направена се со цел нашиот клуб да продолжи да се натпреварува во Првата лига и во наредната сезона. 

Во минатата сезона нашиот клуб успеа да заврши на 3-тата позиција на табелата во регуларниот дел и да настапи во полуфиналето на Купот на РМ, при што ја имаше својата најуспешна сезона, но за жал поради административни проблеми и немањето можност да се пререгистрира во АД во временскиот рок за минатата сезона, истата ја завршивме со настап во Плеј-Аут лигата.

Целта за оваа натпреварувачка година е стабилизација на финансиски и организациски план и давање шанса на млади домашни играчи, на кои ќе бидат приклучени неколку домашни и странски искусни играчи.

Тренер на екипата останува Никола Божиноски, кој го наследи на клупата Александар Петровиќ кој премина во редовите на МЗТ Скопје Аеродром“, се вели во соопштението на клубот.