МЗТ Скопје се засили со уште еден репрезентативец на Македонија!

Актуелниот македонски кошаркарски шампион, екипата на МЗТ Скопје, со засилен ростер ќе ја почне новата сезона, откако денеска го официјализира трансферот на уште еден репрезентативец и тоа Игор Пенов (32 год, 202 см), кој доаѓа од таборот на лутиот ривал, Карпош Соколи.

Според информации од таборот на „металците“, неговиот договор е од отворен карактер што би значело дека играчот може да замине во ситуација да добие друга понуда од странство или од домашен клуб. Тој веќе извесен период тренира со сино-белите и настапи на сите седум пријателски натпревари.

За Пенов ова е враќање во таборот на МЗТ Скопје каде што претходно имаше две различни епизоди и тоа во периодот помеѓу 2004 и 2006 година односно 2010 и 2012 година. Изминатите три сезони го мина во дресот на Карпош Соколи, а уште има играно и за АМАК-СП, Вардар осигурување и Кожув.

Летово, пак, дебитира за репрезентацијата на Македонија. Можноста за прв официјален настап за шампионот ќе го има в петок (29 септември) кога во „Јане Сандански“ ќе гостува белградски Партизан.