Полубратот на Роси ќе го замени Маркез во Репсол Хонда

Репсол Хонда официјално потврди дека нивни возач на екипата е Лука Марини, кој ќе го замени легендарниот Марк Маркез.

Помладиот полубрат на Валентино Роси имаше договор до 2024 година со екипата на ВР46, меѓутоа реши да замине од тимот и да најде нов ангажман.

Марини во досегашниот дел од кариерата во Мото ГП на 53 трки заврши двапати на подиум и имаше еден најбрз круг.

Полубратот на Роси потпиша договор на две сезони со Репсол Хонда.