Маркез нема среќа: Шпанецот излета со моторот и го повреди вратот (ВИДЕО)

Возачот на Хонда, Марк Маркез во третиот слободен тренинг пред трката за Големата награда на Шпанија имаше незгоден пад при кој го повреди неговиот брат, но кажа дека се чувствува добро.

Инцидентот изгледаше сериозно, а не беше пријатна ниту реакцијата на Маркез, кој делуваше дека е во болки. Тој веќе долго време има проблеми со повреди, поради кои ја пропушти цела 2020 година. Оваа повреда, за среќа, нема врска со раката, туку Маркез го повредил вратот.

„Во ред сум, само малку се исплашив“, кажал Маркез за „ДАЗН“.