Хамилтон се врати на тронот во Силверстон!

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон славеше на трката за Големата награда на Велика Британија и конечно славеше во Формула 1 по пауза од две ипол години.

Британскиот возач стана возач со најмногу победи на една трка, затоа што по деветти пат славеше на Силверстон, а воедно ова беше негов прв триумф во Ф1 по трката во Саудиска Арабија во 2021 година.

На второто место заврши возачот на Ред Бул и актуелен шампион Макс Ферстапен, додека во топ-3 имаше место и за Ландо Норис од Мекларен.