Бецеки остана најсмирен и славеше во хаотичната трка во Ле Ман (ВИДЕО)

Марко Бецеки славеше на 1000. трка во Мото ГП шампионатот, која се возеше за Големата награда на Франција во Ле Ман, а зад него завршија Хорхе Мартин и Жоан Зарко.

Трката ја одбележаа неколку инциденти на патеката, а еден се случи на стартот кога Франческо Бањаја се судри со Маверик Вињалес, кои за малку ќе се степаа по падот.

Бецеки со триумфот во Ле Ман стигна до 93 бодови, односно еден помалку од лидерот Бањаја во генералниот пласман во Мото ГП.