„Мбапе е феномен, но не сфаќа дека во нападот игра со поголеми феномени од него“

Најискусниот фудбалер во бразилската репрезентација на Светското првенство, Дани Алвеш има нешто да му порача на Килијан Мбапе.

За разлика од Нејмар и Меси кој прават и асистенции на натпреварите на ПСЖ, Мбапе е себичен и не може да се пофали со многу додавања до соиграчите.
 
Откако го потпиша фамозниот договор со ПСЖ, Мбапе се промени, мисли дека тој е главен во клубот и како да нема почит кон поискусните играчи од него кои направиле многу повеќе во кариерите.
 
Алвеш смета дека Мбапе треба да има многу поголема почит кон Нејмар и Меси, да биде свесен за нивните квалитети и да знае дека тие се подобри од него.
„Мбапе е феномен, но уште не сфатил дека тие кои играат со него во нападот се поголеми феномени од него. Нејмар и Меси се единствени. Тие прават работи кои никој друг не може да ги види или направи. Голем играч секогаш мора да знае со кој игра, мора да ги познава соиграчите и да ги цени нивните квалитети. Нејмар и Меси се двајца генијалци“, вели Алвеш за „Газета дело Спорт“.
„Мислев дека јас сум добар со топка, но кога играв со Лео, топката му ја давав нему. Исто и со Нејмар. Кога Мбапе би им давал топки на Меси и Нејмар, би давале по 150 голови по сезона“.