Јубилеј: Хаџиевски по десетти пат на Блискиот Исток – третпат во саудиски Наџран!

Поранешниот македонски селектор Ѓоко Хаџиевски по јубилеен десетти пат ќе биде тренер на Блискиот исток, откако пред повеќе од една деценија првпат стапна во арапскиот свет, па третпат во кариерата ќе го предводи саудиски Наџран.

Хаџиевоски во за него доста познатиот клуб во Саудиска Арабија доаѓа првпат по скоро деценија, откако последен пат му беше тренер во сезоната 2013/14, а претходно во сезоната 2011/12, од кога почна неговата авантура кај шеиците.

Во С. Арабија освен три мандати во Наџран сосе најновиот предизвик, беше тренер и на Ал Тавон (2012/13), Ал Кадсија (2014) и Хаџер (2021/22), а уште двапати работеше во Хата (2016/17, 2022), Ал Дарфа (2018) и Емирејтс (2019-21), сите клубови од Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ).

Во овој повеќе од децениски периот како Хаџиевски печали на Блискиот исток, работеше двапати во кратки периоди и во два македонски брендови, Пелистер во сезоната 2014/15 и Беласица во 2019 година, а во 2014 година во еден неколкумесечен период беше и спортски директор на Вардар.

Инаку Хаџиевски е поранешен тренер на Пелистер, Вардар, Силекс, селектор на Македонија од 1996 до 1999 година, како и на новосадска Војводина, јапонски Џубило Ивата, софиска ЦСКА и Вихрен од Сандански во Бугарија, грчките Касторија и Докса Драма, кипарски Атромитос, како и азербејџанските Баку и Симурк, а беше и селектор на Азербејџан во 2007 година.

Со него во Наџран заминува стандардната тројка на помошници, Филип Деспотовски и Филип Спасески, како и тренерот на голманите, Филип Маџовски, со кои соработува во последен период каде и да замине во арапскиот свет.