Стоечки овации за омилениот тренер: Раниери во солзи на последниoт меч во кариерата (ВИДЕО)

Легендарниот тренер Клаудио Раниери вчера го имаше својот последен натпревар во богатата кариера. 

Италијанецот доби стоечки овации од навивачите на Калјари, но и од фудбалерите на теренот и судиите. Успеа да го спаси тимот од Сардинија од испаѓање што воедно е и негова последна фудбалска магија во кариерата. 

На 72-годишна возраст, Раниери сега целосно ќе се повлече од фудбалот и ќе ужива во пензијата. За жал Калјари го загуби последниот сезонски натпревар и тоа со 2-3 од Фиорентина. 

Раниери во својата неверојатна тренерска кариера водеше многу тимови како Фиорентина, Наполи, Валенсија, Атлетико Мадрид, Челси, Интер, Рома, Монако и многу други, но секогаш ќе остане запаметен како предводник на најголемото чудо во англискиот фудбал, кога го предводеше Лестер сити до шампионската титула во сезоната 2015/2016.