Покрај Наполи и Серија А го казни Елмас

Сите фудбалери на Наполи беа казнети од управата на клубот поради бунтот и непочитувањето на наредбите на претседателот на клубот Аурелио де Лаурентис.

Македонскиот репрезентативец остана без 57.000 евра, а денеска заработи и дополнителна казна, но овој пат од Серија А. Елмас е казнет со 2.000 евра поради симулирање прекршок во противничкиот шеснаесетник на дуелот со Милан.

Македонецот е санкциониран, бидејќи закал да изглуми пенал по дуелот со голманот Џанлуиџи Донарума.