Подолски е „крал на донерите“ - отвори 30 ресторани и заработи 200 милиони евра!

Голем број фудбалери инвестираат пари и во светот на бизнисот, а на таков потег се реши и германскиот фудбалер Лукас Подолски кој изгради империја чија вредност се проценува на околу 200 милиони евра.

Подолски во текот на кариерата играше за екипи како Арсенал, Баерн Минхен, Галатасарај, а во моментов го носи дресот на Горник Забрже и вишокот на слободно време го искористи за да стане успешен бизнисмен.

Напаѓачот го отвори првиот ресторан во Келн, а во моментов има 30 локали ширум Германија чија вредност е околу 200 милиони евра.