Чурлинов одигра 85 минути, Шалке го реши Падерборн (ВИДЕО)

Македонскиот репрезентативец Дарко Чурлинов повторно беше стартер за Шалке, кој славеше на гостувањето кај Падерборн со 1-0.

Чурлинов одигра 85 минути за екипата од Гелзенкирхен, која го постигна единствениот погодок во 63. минута преку Тероде.

Шалке по шест одиграни меча се наоѓа на седмото место во втората германска лига со 10 бодови, односно три помалку од првопласираниот Регенсбург.