Буфон: Срам ми е што дадов мито за да добијам диплома!

Еден од најдобрите голмани во историјата, Џанлуиџи Буфон има неверојатна фудбалска кариера, но призна дека се срами поради еден потег од младоста.

Италијанскиот чувар на мрежата на 18-годишна возраст веќе беше ѕвезда меѓу стативите, па немал време да му се посвети на образованието и затоа решил да плати за да добие диплома.

„Направив многу грешки кога бев млад. Најмногу се срамам од тоа што дадов мито за да добијам диплоома. Не сум совршен, иако сега не би го направил тоа затоа што не е чесно“, кажа Буфон.