Анчелоти се надева дека Алонсо ќе го преземе Реал Мадрид

Италијанскиот тренер Карло Анчелоти најверојатно ќе го тренира Реал Мадрид уште оваа сезона, по што ќе го преземе кормилото на Бразил, а веќе почнаа шпекулациите за негова замена.

Флорентино Перез наводно решил да го ангажира Чаби Алонсо од Баер Леверкузен како замена за Анчелоти, а коментар за тоа даде и италијанскиот стратег.

„Знам дека Чаби може да биде тренер на Реал Мадрид. Сакам да се оствари тоа. Сакам тој, Раул или Арбелоа да го тренираат Реал“, кажа Анчелоти.