Украинка одби да се поздрави со руска тенисерка, па распука по ВТА (ВИДЕО)

Украинската тенисерка Марта Костјук продолжи со нејзината „традиција“ да не се поздравува со противнички од Русија и Белорусија, па така беше и на турнирот во Мајами, каде што загуби од Русинката Анастасија Потапова.

Потапова славеше со убедливи 2-0 во сетови, односно 6-1 и 6-3, а по мечот Костјук одби да се поздрави со нејзината противничка и распука по ВТА.

„Постојат многу работи кои ги прави ВТА, а со кои не се сложувам. Но, тоа нема да се промени. Што и да кажам, ќе добијам критики“, кажа Костјук.