„Ѓоковиќ ќе освои уште четири-пет гренслем титули!“

Поранешниот освојувач на Ролан Гарос, Шпанецот Алберт Коста кажа дека е воодушевен од српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, кој неодамна го освои Ју-Ес Опен.

Ѓоковиќ има 24 гренслем-титули во кариерата, а Коста смета дека Србинот нема да запре на таа бројка туку ќе освои уште четири или пет пехари.

„Новак може да освои уште четири или пет пехари. Ако биде здрав, амбициозен и гладен за успех, тогаш сигурен сум дека ќе го оствари тоа“, кажа Коста.