Конго го доби првиот натпревар на СП па прослави со - танц (ВИДЕО)

Конго ја победи Ангола со 32-31 во рамки на „Претседателскиот куп“ на Светското ракометно првенство во Египет. 

Ова е историска премиерна победа за Конгоанците на Мундијалите, па затоа и урнебесно прославија на теренот.