Време е за подмладување: Брестовац со комбиниран состав против Турција и Грузија

Селекторот на машката сениорска репрезентација, Данило Брестовац, го објави списокот на играчи за престојните два пријателски натпревари со Турција и Грузија.

Брестовац се одлучи за комбиниран тим и на овие тестови и воедно ќе им даде шанса на дел од помладите ракометари. Од друга страна на овој список ги нема Никола Митревски, Гоце Георгиевски, Велко Маркоски, и Стојанче Стоилов, ков веќе некое време е надвор од тернот поради повреда.

ЕХФ неделата е во периодот од 21 до 27 октомври, а списокот на ракометари за обврските во тој период е следен: