Откако пред четири дена го победи Пелистер во Суперкупот на Македонија, екипата на Алкалоид зеде уште еден голем скалп во домашниот ракомет.

Во првото големо дерби во првенството, тимот од Автокоманда го совлада Вардар со 33-30 и најави дека оваа сезона е подготвен да оди и по шампионската титула откако веќе ги освои двата други трофеја. Алкалоид славеше благодарение на подоброто второ полувреме, односно една серија од четири гола која на крајот се покажа клучна за победникот.

И во првиот дел домаќините главно беа во предност, највисоката изнесуваше три разлика (8-5), но Вардар се враќање и се играше израмнето. Поради голот со истекот на времето, Алкалоид замина на голем одмор со +1 (18-17). Така беше и на стартот од второто полувреме, се до онаа серија од 4-0 по која четата на Кирил Лазаров отиде на 25-21. До крајот на мечот Вардар се доближуваше на два, но ниеднаш на еден гол негатива, а секако и не успеа да израмни и да донесе драма во финишот. Кога Галевски го одбрани зицерот на Георгиевски на нешто повеќе од две минути пред крајот, при резултат 32-29, беше јасно дека првите три бода ќе останат во Автокоманда.

Серафимов и Митев со по осум гола беа најефикасни кај Алкалоид, шест постигна Костески од кои три од пенал. Во тимот на Вардар, Лазаревски постигна шест гола, а Хориха пет.