Трагедија во Амстердам: Загина италијански фудбалер откако падна во канал

Младиот италијански фудбалер Габриеле Галани, кој го носел дресот на нисколигашот Пикардо Траверсетоло, почина во саботата во Амстердам.

Италијанските медиуми пишуваат дека Галани паднал во канал во Амстердам, по што бил извлечен од припадниците на Итната помош и со хеликоптер бил пренесен во болница во критична состојба.

Галани, сепак, набрзо починал во болница, а од него се збогуваше нисколигашот Пикардо Траверсетоло.