Надежите до 19 години со реми го започнаа турнирот во Луксембург

Македонските фудбалери до 19 години денеска со реми го започнаа турнирот во Луксембург на кој играат за пласман во елитната фаза од квалификациите. Нашите надежи ремизираа со селекцијата на Летонија 1-1.

Во првото полувреме не видовме погодоци, а двата беа постигнати во вториот дел. Прво Летонија дојде до водство со погодокот на Мицкевич, додека ние 15-тина минути подоцна преку Матеј Гаштаров кој погоди од пенал дојдовме до 1-1.

До крајот на средбата не видовме погодоци, па двете селекции ги поделија бодовите.

Покрај Летонија во нашата група се уште Словачка и домаќинот Луксембург. Во следното коло ќе се соочиме со Словачка која денес беше подобра од Луксембург со 2-1. Тој натпревар се игра в недела исто така од 18:00 часот.

СОСТАВОТ НА МАКЕДОНИЈА: Вргов, Љубевски (Ислами), Мелиќи, Незир, Велков (Крстевски), Гаштаров, Ристовски (Подраѓа), Манојлов, Елмас (Љатифи), Младеновски, Данев.