Сигурни победи на Ливерпул и Тотнем во Премиер лигата (ВИДЕО)

Ливерпул без проблеми стигна до победа во рамките од петото коло во кое играше против Бормут (3-0).

Работата во денешниот натпревар избраниците на Арне Слот ја завршија во првото полувреме во кое ги постигнаа сите три гола. Не започна добро натпреварот за Ливерпул и мрежата на Алисон се тресеше по само четири минути, сепак тој гол беше поништен поради недозволена позиција.

Луис Дијаз во две минути постигна два гола во 26. и 28. минута за предност од 2:0. Само девет минути подоцна Дарвин Нуњез со еден прекрасен погодок зголеми на 3:0.

Во второто полувреме Ливерпул имаше шанси и за поубедлива победа, но резултатот не се промени.

Три гола постигна и Тотнем кој со 3:1 беше подобар од Брентфорд. Погодоци за домаќинтие ги постигнаа Соланке, Џонсон и Медисон. Единствениот гол за Брентфорд беше дело на Мбуемо.

Астон Вила со пресврт дојде до победа над Вулвс со 3-1. Гостите поведоа со гол на Куња во првото полувреме. Вила изедначи со гол на Воткинс во 73. минута, а во 88. минута Конста погоди за комплетен пресврт и водство на домаќините од 2-1, точка на мечот стави Дуран во судиското продолжение.

Со истиот резултат 3-1 и Фулам беше подобар од Њукасл, додека средбата Саутемптон Ипсвич заврши без победник 1-1.