Војдан Стојановски кариерата ја продолжува во Германија!

Најдобриот македонски кошаркар во моментов, Војдан Стојановски, не успеа да се договор со шпанска Сарагоса со беше во напредни преговори, по што реши да ја прифати следната најдобра понуда и кариерата да ја продолжи во германскиот прволигаш Олденбург.

Ова денеска беше потврдено од управата на клубот кој минатата сезона ја заврши на седмата позиција на табелата во Бундес лигата и кој сосема солидно настапуваше во Лигата на шампионите на ФИБА. За Стојановски ова ќе биде враќање во добро познато првенство со оглед што веќе настапуваше две години во Германија и тоа во дресот на Алба (2013-2015).

„Војдан ќе биде големо засилување за нашиот тим, бидејќи секогаш е добредојдено да се има кошаркар со неговите квалитети и искуство. Може да игра на позициите 'два' и 'три', а човечките квалитети исто така му се исклучителни како и играчките, па не случајно е и лидер на македонската репрезентација“, вели тренерот на Олденбург, Младен Дријенчиќ.

Репрезентативецот минатата сезона беше дел од турскиот прволигаш Бујукчекмеџе, а досега во кариерата има настапувано уште и за шпанските екипи Андора и Реал Бетис, украински Черкаси мавпи и Доњецк како и за српски Напредак од Крушевац. Во Македонија играше за Вардар, АМАК-СП и за Фени индустри.