„Дончиќ е огромна дупка во одбраната на Далас, вака никогаш нема да стане шампион!“ (ВИДЕО)

Лука Дончиќ одигра под очекувањата во третиот финален меч помеѓу Далас маверикс и Бостон селтикс (99-106), по кој на неговиот тим му се подготвува „метла“ поради што почнаа огромни критики на сметка на првиот стрелец во лигата.

Иако сезонава е еден од најдобрите играчи во НБА, Словенецот не успеа да му донесе победа на својот тим на ниту еден натпревар против „келтите“, а особено беше лош во ноќешниот дуел. Тој постигна 27 поени, но го остави тимот на цедило кога беше најважно бидејќи го напушти паркетот четири минути пред крајот на натпреварот поради шест прекршоци.

Шестиот фаул предизвика многу полемики во американските медиуми, но Брајан Виндхорст од „ЕСПН“ нема дилеми околу исклучувањето. Според него, Дончиќ е виновен за неговото однесување на теренот, а ако сака некогаш да стане шампион, тоа ќе мора што побрзо да го промени.

„Кога Лука падна на паркетот на четири минути до крајот и го доби петтиот прекршок, тој веднаш погледна во клупата во стилот 'Подобро да барате челинџ', како клупата да е виновна што направи ужасен потег. Стојам во тунелот на Маверикс, таму е тунелот на Селтикс каде што се победниците. Ако Дончиќ сака некогаш да излезе како победник во вакви мечеви во НБА, ќе мора да го искористи искуството од овие средби и да научи нешто“, вели Брајан Виндхорст, еден од највлијателните кошаркарски аналитичари во американските медиуми.

На Брајан особено му пречи ужасната дефанзивната игра на Лука.

„Ваква игра во одбраната е неприфатлива. Тој е дупка на во дефанзивата на својот тим и кошаркарите на Бостон постојано го напаѓаат. Тие имаат предност во оваа серија бидејќи го нападнаа дефанзивно. Имате ситуација кога Лука се жали на судењето. Го молеа, разговараа за него, тој го чини својот тим поради начинот на кој се однесува со официјалните лица“, дополни Виндхорст.