Реал Мадрид по продолжение го доби кошаркарското Ел Класико во Евролигата

Реал Мадрид и Барселона одиграа неизвесен натпревар во Евролигата кој се решаваше по продолжение, кралскиот клуб победи со 91-86.

Барселона пропушти да го совлада Реал Мадрид на негов терен. Каталонците водеа во најголем дел од мечот, со предност од девет разлика влегоа во последната четвртина, 59-50. Имаа и четири поени водство во последната минута, но Хезоња даде кош и намали на два разлика, следуваше добра одбрана при шут на Хигинс, па две погодени слободни фрлања на Љуљ за 73-73.

Во дополнителните пет минути Реал Мадрид беше подобар и на крајот го доби мечот со пет поени разлика, 91-86.

Во составот на Реал Мадрид Дек со 23 поени беше најдобар, Љуљ даде 19, Муса 17, кај Барселона Миротиќ реализираше 17, Саторански и Весели дадоа по 12.

Реал Мадрид е лидер на табелата во Евролигата пред Олимпијакос, Барселона е на четвртото место.