МЗТ експресно најде замена во рекетот – искусен Американец од Израел!

Американецот Абдул-Малик Абу (27 год, 203 см) е најновото засилување за МЗТ Скопје, каде што се очекува да донесе квалитет плус во играта под кошевите со оглед што игра на двете центарски позиции.

Абу доаѓа од израелскиот прволигаш Хапоел Галил Елион, а претходно настапувал за бундеслигашот Вурзбург, корејскиот прволигаш Чангвон, турскиот тим Беледиеспор, Спортинг од Лисабон и Вриједноснице Осијек, кој беше негов прв интернационален трансфер. Зад себе има солидна НЦАА кариера во Северна Каролина државниот универзитет, каде што во една од сезоните имал просек од 11,8 поени и седум скока.

Американецот ќе го пополни местото на Самет Јигитоглу, кој денеска ја искористи откупната клаузула во договорот за да се врати во матичниот тим Бешикташ. Аеродромци сметаат дека Абу е посилен и поискусен од турскиот кошаркар, што им дава надеж за далеку поголем придонес од центарската линија во средбите што се пред нив.

Дебито на новиот центар се очекува за следниот меч од АБА против Партизан, закажан за в понеделник во Белград.