Официјално: Хамилтон го продолжи договорот со Мерцедес!

Актуелниот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон го продолжи договорот со Мерцедес на уште една година и ќе остане во тимот до крајот на 2021.

Хамилтон, кој вози за Мерцедес од 2013 година и освои седум титули во кариерата, претходно имаше потпишано повеќегодишен договор, но овој пат светскиот шампион се реши за кратка соработка, за која не се откриваат финансиските детали.

Преговорите за новиот договор почнаа уште во декември минатата година и конечно е ставен крајот на сите шпекулации за иднината на шампионот.

Хамилтон има седум титули во „најбрзиот циркус“, исто колку и легендарниот Михаел Шумахер, па ќе се обиде сезонава да го надмине и да постави нов рекорд.

HE'S STAYING! Mercedes-AMG Petronas Formula One Team confirm Lewis Hamilton has signed a new contract and will go for his record-breaking 8th world title in 2021!

Posted by F1 on Monday, February 8, 2021

#LewisAnnounced 😉

Posted by Mercedes-AMG Petronas Formula One Team on Monday, February 8, 2021