Мерцедес најави радикални промени на болидот

Првата трка во сезоната во Формула 1 заврши со победа на Макс Ферстапен од Ред Бул, додека зад него беше тимскиот колега Серхио Перез, додека возачите на Мерцедес, Луис Хамилтон и Џорџ Расел беа петти и седми.

Тоа предизвика реакција кај првиот човек на Мерцедес, Тото Волф кој најави радикални промени.

„Во моментов размислуваме за радикални промени, но потребно е време за да најдеме решение и не може ништо да се случи преку ноќ. Бараме како да го подобриме нашиот болид и по неколку трки очекуваме резултати“, вели Волф.