Каков старт за Маркез: Пол-позиција и рекорд на патеката во Португалија!

Во првата спринт трка во Мото ГП од пол-позицијата ќе тргне возачот на Хонда, Марк Маркез, кој беше одличен на квалификациите.

Маркез беше одличен во квалификациите и постаив нов рекорд на патеката во Португалија со време од 1.37.226, па така на спринт трката од 16 часот ќе тргне од првата позиција.

Зад Маркез заврши Бањаја, по што следат Мартин, Оливеира, милер, Бастијанини, Вињалес, Бечеки и Марини.