Џесика стана прва жена по пауза од пет години која седна во болид од Ф1 (ВИДЕО)

Џесика Хокинс стана првата жена по пауза од пет години која возела болид на Формула 1. Таа тестираше на патеката Хунгароринг со возилото на Астон Мартин.

Хокинс по возењето кажа дека ѝ се оствариле соништата со тоа што конечно седнала во болид од Ф1.

„Потрошив многу солзи за да стигнам до овој момент. Не ми се верува дека успеав. Ги исполнив соништата и продолжувам понатаму. Сакам да инспирирам и други жени“, кажа 28-годишната Хокинс.