Два гола на Мектомини, Шкотска го разнесе Кипар (ВИДЕО)

Шкотска го суреди Кипар и со убедливи 3-0 ги отвори квалификациите за Европското првенство во Германија, идната година во групата во која е Шпанија, Норвешка и Грузија.

Првата ѕвезда на Шкотите, ѕвездата на Манчестер јунајтед, Скот Мектомини даде два гола и тоа во завршницата од мечот за да ја завери на крај убедливата победа, откако Џим Мекгин уште во 21-та минута од мечот донесе водство. Мектомини прво ја дуплираше предноста во 87-та минута, а потоа во 90+3-та стави печат на победата.

Вечерва во оваа група играат Шпанија и Норвешка, која е без Ерлинг Браут Халанд, додека Грузија е слободна во ова воведно коло од евроквалификациите.