Арсен Венгер пред 11 години ја предвиде Суперлигата

Поранешниот менаџер на Арсенал, Арсен Венгер секогаш бил фудбалски визионер, а тоа се потврди уште еднаш. Французинот пред 11 години го предвиде формирањето на Европската Суперлига. 

Тој тогаш зборуваше за можноста дека елитните клубови ќе си формираат свое натпреварување, бидејќи парите од УЕФА нема да им бидат доволни. 

„Можеби за 10 години од сега, ќе имаме Европска лига... парите кои моментално доаѓаат од Лигата на шампиони нема да бидат доволни за некои клубови“, изјави Венгер за „Гардијан“ во 2009 година.