Англија го објави конечниот список - без Вилшер, Стоунс и Харт во Русија!

Селекторот на Англија, Гарет Саутгејт, ги објави имињмата на 23 фудбалери кои ќе имаат право на настап на СП во Русија.

Од прелиминираниот список отпаднаа Џек Вилшир, Крис Смолинг, Рајан Бертранд, Џон Стоунс и Џо Харт.

Како што е соопштено, доколку дојде до повреда на некој од патниците за Русија, во конкуренција останаа: Том Хитон, Џејмс Тарковски, Луис Кук, Џејк Ливермор и Адам Лалана.

Англија на СП во ќе игра во Групата Г заедно со Тунис, Панама и Белгија.

Голмани: Џек Батланд, Џордан Пикфорд и Ник Поуп

Одбрана: Фил Џоунс, Кајл Вокер, Гери Кејхил, Хари Мегвајер, Трент Александер-Арнолд, Ешли Јанг и Кријан Трипије

Среден ред: Џордан Хендерсон, Ерик Дајер, Деле Али, Џеси Лингард, Рахим Стерлинг, Фабијан Делф, Рубен Лофтус-Чик.

Напад: Хари Кејн, Џејми Варди, Маркус Рашфорд и Дани Велбек