Голман на Хамбургер ја направи најголемата глупост во историјата на фудбалот (ВИДЕО)

Некогашниот германски гигант Хамбургер има негатива од два гола во денешното дерби од Втората Бундеслига, кое долго ќе се памети без разлика на крајниот епилог на овој натпревар.

Причина за тоа е голема глупост на голманот на гостинскиот тим, кој беше стрелец на можеби најпацерскиот автогол во историјата на светскиот фудбал. Тој изреагира аматерски на една повратна топка во близина на сопствениот гол, па топката наместо да ја исфрли во аут ја упати во сопствената мрежа.

Ова е пресметка на двата водечки тима во второлигашката конкуренција во Германија, кои уште од сега најавуваат сериозна кандидатура за враќање во елитата.