Дортмунд остана без две ѕвезди за мечот против Баерн Минхен

Утре се игра германскиот Суперкуп меѓу Баерн Минхен и Борусија Дортмунд, а вицешампионот од минатата сезона нема да може да смета на двајца важни играчи.

Џејдон Санчо и голманот Бурки ќе го пропуштат мечот против Баварците бидејќи имаат инфекција на белите дробови.

Дортмунд веднаш им направил корона-тест, но резултатите на фудбалерите биле негативни.