Дортмунд го загуби дербито: Баерн чекор поблиску до титулата! (ВИДЕО)

Борусија Дортмунд и Баерн Минхен одиграа одличен меч исполнет со многу шанси на „Сигнал Игуна Парк“, а на крајот до победата стигна гостинскиот тим со минимални 1-0, но тоа беше доволно за да им избегаат на „милионерите“ на седум бодови предност.

Џошуа Кимих во 43. минута го отвори резултатот на прекрасен начин, откако испрати еден маестрален удар кон голот на Дортмунд и успеа да го совлада Роман Бурки, кој немаше шанси да одбрани.

„Милионерите“ играат многу добро во текот на целиот меч, но и во второто полувреме кога создадоа неколку шанси, но не ги искористија, по што стигна и стативата од страна на Роберт Левандовски. Сепак, мрежите останаа да мируваат до крајот и резултатот остсана 1-0 за Баерн Минхен.

Баерн е прв на табелата со 64 бодови, Дортмунд има 57, Лајпциг е третопласиран со 54, по што следи Баер Леверкузен со 53 и Борусија Менхенгладбах со 52.