Ал Хилал на српски погон чекори кон титулата (ВИДЕО)

Фудбалерите на Ал Хилал триумфираа на гостински терен кај Ал Етифак со 2-0 во 21. коло од првенството во Саудиска Арабија, а повторно главни на теренот беа српските репрезентативци Сергеј Милинковиќ-Савиќ и Александар Митровиќ.

Милинковиќ-Савиќ по асистенција на Рубен Невеш во 39. минута му донесе предност на Ал Хилал, додека Митровиќ му асистираше на Ал Давсари за вториот погодок на екипата.

Al Ettifaq 0-1 Al Hilal - Sergej Milinković-Savić 39'
byu/4gjdtokurwa insoccer
Al Ettifaq 0-2 Al Hilal - Salem Al-Dawsari 45+5'
byu/4gjdtokurwa insoccer

Ал Хилал е лидер во шампионатот со 59 бодови, односно седум повеќе од Ал-Наср.