Нова „бомба“ од Сплит: Џеко доаѓа во Хајдук!?

Поранешниот хрватски шампион Хајдук Сплит вчера го ангажира легендарниот Џенаро Гатузо како нов тренер, а наскоро би можел да добие уште еден искусен напаѓач.

Спортскиот директор на Хајдук, Никола Калиниќ разговарал со Един Џеко и се обидува да го убеди босанскиот напаѓач да се пресели во Сплит.

Џеко има договор на уште една сезона со Фенербахче, но хрватските медуми пишуваат дека Калиниќ и во следниот период ќе има неколку состаноци со напаѓачот.

Хајдук долго време чека на нова титула во хрватскиот шампионат, па се надева дека со неколку искусни фудбалери би можел да се врати на тронот.