Глишиќ најде нов клуб во соседството: Сакав да останам во Бугарија и затоа ја избрав Арда!

Поранешниот фудбалер на Вардар и дел од златната генерација која избори историски успех со пласманот во Лига Европа пред две години, Дарко Глишиќ останува во Бугарија откако потпиша за новиот прволигаш Арда, каде доаѓа од Септември Софија.

Глишиќ лани си замина од Вардар во соседна Бугарија, а токму од новиот клуб испаднаа во втората лига со својот поранешен тим. Сега доаѓа како засилување за левата бековска позиција и е трет странец во тимот покрај Бразилецот Лукас и Словенецот Грвала.

„Ја избрав Арда зашто сакав да останам во Бугарија. Тука сум една година, а од Арда беше најдобрата понуда и затоа решив да потпишам со овој клуб. Арда за првпат игра во елитата во Бугарија и тоа е мотивација повеќе за сите во клубот, а и за мене. Ова е нешто историско што се случува. Јас се надевам дека ќе направиме големи работи и нема да бидеме тим, кој веднаш како многу други тимови кои влегуваат во Првата лига, да имаме проблеми. Можам да кажам дека Арда е голем клуб, има прекрасни услови. Можам да ја споредам со најголемите клубови во Македонија“, вели Глишиќ.