Тежок пораз на Медведев во Рим, загуби и Димитров!

Рускиот тенисер Данил Медведев освои само пет гејма против Американецот Томи Пол, Димитров по голема борба беше поразен од Тејлор Фриц.

Томи Пол особено беше доминантен во првиот сет против Медведев кој го доби со убедливи 6-1. Рускиот тенисер се разбуди во вториот сет, но и тоа не беше доволно, Американецот беше подобар со 6-4 за лесна победа од 2-0.

Фриц го победи Димитров во три сета. Американецот го доби првиот сет со 6-2, во вториот се играше тајбрејк кој му припадна на Бугаринот со 13-11. Во третиот решавачки сет немаше борба, Фриц беше подобар со 6-1.

Зверев со 6-2 и 7-5 го помина Боргес, а најубедлив беше Циципас кој со 6-1 и 6-2 го победи Де Минор.