Скандал: Еден од најдобрите тенисери во двојки доби суспензија поради обложување!

Голем скандал го потресе светот на тенисот, откако еден од најдобрите тенисери во двојки, Боб Брајан е суспендиран заедно со Марди Фиш бидејќи промовирале обложување.

Од страна на организацијата која се занимава со зачувување на интегритетот во тенисот (ИТИА) се суспендирани од спортот на четири месеци поради тоа што промовирање обложување преку социјални мрежи.

Двајцата ќе мора да платат по 10.000 евра, а тоа нема да биде голем удар за нив колку и самата суспензија.

Рајан во својата кариера освои 119 турнири, а прв на АТП-листата во двојки беше дури 439 недели.