Рубљов дисквалификуван затоа што пцуеше судија на руски јазик (ВИДЕО)

Рускиот тенисер Андреј Рубљов доби дисквалификација во полуфиналето од АТП турнирот во Дубаи.

До ова дојде во финишот од третиот сет во дуелот со Александар Бублик, при резултат 1-1 во сетови и 6-5 за Рубљов. Причина за дисквалификацијата се навреди изречени на руски јазик откако тенисерот имаше забелешки на една одлука на линискиот судија. Поради тоа му се внесе во лице и почна да му вика, а другиот линиски судија кој знаел руски, сигнализираше дека Рубљов навредува, односно пцуе.

 

 

Главниот судија донесе одлука мечот да биде прекинат, а Рубљов дисквалификуван поради што тој ќе ги загуби сите бодови и пари што ги освои на турнирот во Дубаи. Како последица на тоа, тој ќе падне на АТП листата каде досега го држеше петтото место.