Изненадувачки: Ѓоковиќ (сѐ уште) не е прв фаворит за триумф на Ролан Гарос!

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, не е прв фаворит за титула на Ролан Гарос, барем така мислат светските обложувалници.

Според нив, Србинот втор со најголеми шанси за победа по Париз. Тој, изненадувачки, е на второто место, а пред него не е ниту Јаник Синер, кој го игра најдобриот тенис по триумфот на Австралија опен. Букмејкерите сметаат дека најмногу шанси за триумф на Ролан Гарос има Карло Алкараз, во кого тие гледаат наследник на Рафа Надал на земјена подлога. Коефициентот за негов триумф е 2,8, додека за Новак Ѓоковиќ е 3,5, за колку ќе се помножи секоја евентуална уплата на овие двајца. За победа на Синер, пак, коефициентот е 5,5 бидејќи неговата игра на земјена подлога е сепак нешто послаба.

Изненадувачки, зад оваа тројка е ветеранот Надал, кој иако е поблиску до пензија ја држи четвртата позиција со 6,5. Ова покажува дека никој не сака да отпише човек кој многупати се враќал „од мртвите“, особено на гренслемот во Париз. За него се Холгер Руне, Каспер Руд и Александар Зверев. Ѓоковиќ во Париз ќе проба да дојде до 25. гренслем-трофеј, додека на вечната листа за него се Надал со 22 и Федерер со 20 пехари.