Хрватска во полуфинале: Чориќ и Чилиќ ја елиминираа Шпанија од Дејвис Купот

Тенисерите на Хрватска се пласираа во полуфинале на Дејвис Купот по две победи во сингл конкуренција против шпанската тенискеа репрезентација.

Борна Чориќ беше подобар од Роберто Баутиста Агут со 2-0 во сетови, односно 6-4 и 7-6, а тоа ѝ донесе водство на Хрватска од 1-0, по што конечната победа ја потврди искусниот Марин Чилиќ.

Чилиќ мораше да одигра маратон против Пабло Карено-Буста и да слави по пресврт со 2-1 во сетови, откако првиот го загуби со 5-7, по што успеа да се врати во игра (6-3), а големата драма беше решена со тај-брејк во третиот сет (7-5).