Хрватска со еден, Србија без бод во втората фаза на Мундијалот

Од вечерва се познати сите екипи кои поминаа во главниот дел од Светското ракометно првенство во женска конкуренција.

Меѓу 24. селекции се и Хрватска и Србија кои, сепак, ќе имаат исклучително тешка, можеби и невозможна задача да освојат едно од првите две места и да стигнат до четвртфиналето. Хрватките вечерва загубија од Шведска со 17-22, па во втората фаза пренесуваат само еден бод, оној од дуелот со Сенегал. Што се однесува до Србија, иако го победи Чиле со 30-16, нема да пренесе ништо.

Затоа, ко-домаќинот Данска славеше уште еден убедлив триумф против Романија со 39-23 и со +55 оди во главниот дел од Мундијалот.

РЕЗУЛТАТИ
Кина - Сенегал 15-22
Србија - Чиле 30-16
Данска - Романија 39-23
Шведска - Хрватска 22-17