Ѓорче Петров го доби противникот за осминафиналето од Европскиот куп

Денеска во седиштето на ЕХФ во Виена беше одржана ждрепката за осминафиналето на Европскиот куп, при што македонскиот ракометен тим Ѓорче Петров доби чешки противник, а тоа е тимот на Хазена Кинзварт.

Ракометарките на Ѓорче Петров досега ги елиминираа црногорски Тиват и белгискиот Еупен, додека чешката екипа беше подобра од Винтертур и Вестфриесланд.

Првиот натпревар меѓу Ѓорче Петров и Хазена Кинзварт се игра на 13/14 јануари во Скопје, додека реваншот е закажан за 20/21 јануари во Чешка.