Валенсија го раскина договорот со Димитријевиќ

Шпанскиот тим Валенсија соопшти дека го раскина договорот со македонскиот кошаркар Ненад Димитријевиќ, кој минатата сезона играше на позајмица во руската екипа Уникс Казан.

Димитријевиќ пристигна во Валенсија во 2021 година од Хувентуд и во сезоната 2021/22 одигра 33 натпревари, при што во просек постигнуваше по 8,4 поени, 1,5 скокови и 3,9 асистенции.

Македонскиот кошаркар минатата сезона заедно со Уникс Казан ја освои ВТБ-лигата и беше прогласен за МВП во финалната серија.