Двајца Балканци и кошаркар на Партизан во идеалната петорка на Евролигата (ФОТО)

Во пресрет на завршниот турнир на кој ќе биде познат новиот шампион, челниците на Евролигата ја објавија идеалната петорка за сезонава во која се најдоа двајца кошаркари од балканските простори, како и еден играч на белградски Партизан.

Најдобриот евролигашки тим го предводи, Александар Везенков од грчки Олимпијакос. Бугаринот сезонава имаше 17,2 поени и 6,8 скока по натпревар, за што веќе ја доби наградата „Алфонсо Форд“ за најдобар стрелец. Улогата на плејмејкер во идеалниот состав му е дадена на Лоренцо Браун од Макаби тел Авив, кој беше лидер на „гордоста на Израел“ со 16,4 поени и 5,5 асистенции.

Центарот на Партизан, Матијас Лесор, беше прв скокач на натпреварувањето (7,1) и втор по индекс на корисност (19,1) со просек од 12 поени по натпревар. Тој осум пати имаше дабл-дабл и е еден од само десетте кошаркари во последната деценија со просек од повеќе од три офанзивни скока. Тука е и некот на Реал Мадрид, Џанан Муса, кој сезоната ја заврши со просек од 15,2 поени по натпревар. Последен член на идеалната петорка е неговиот соиграч Еди Таварез, кој пред неколку дена ја доби наградата за најдобар дефанзивец. Таварез имаше просек од 10,9 поени, 6,6 скока и 2,2 скока.