Димитријевиќ и Хувентуд ги дознаа ривалите во Еврокупот

Денеска беше одржана ждрепката за Еврокупот, при што македонскиот кошаркарски репрезентативец Ненад Димитријевиќ ги дозна ривалите против кои ќе се соочи заедно со екипата на Хувентуд.

Хувентуд се падна во групата А, каде што уште се наоѓаат тимовите на Уникс, Партизан, Венеција и Бург, а беа објавени и останатите групи во натпреварувањето.

Во сите групи по четири најдобри екипи ќе обезбедат пласман во нокаут-фазата од Еврокупот.

Група А: Уникс, Хувентуд, Бахакшехир, Партизан, Венеција и Бург

Група Б: Уникаха, Будуќност, Макаби, Бреша, Улм Ратиофарм, Булоњ.

Група Ц: Локомотива Кубан Краснодар, Морабанк Андора, Литкабелис, Виртус Болоња, Монако, Остенде

Група Д: Промитес Патра, Гран Канарија, Тренто, Цедевита Олимпија, Бурсаспор, Нантер 92