Бањаја најбрз во Германија, браќата Маркез завршија на подиум

Возачот на Дукати, Франческо Бањаја беше одличен на трката за Големата награда на Германија и запиша уште една победа оваа сезона во Мото ГП шампионатот.

Бањаја зад себе ги остави браќата Маркез, а посебно импресивен беше поранешниот шампион Марк кој од 13. место стигна до втората позиција, додека третото место беше резервирано за Алекс.

Италијанецот Бањаја е лидер во генералниот пласман со 222 бодови, по што следи Хорхе Мартин со 212 поени, додека трет е Марк Маркез со 166 освоени бодови во топ-3.

Возбудувањата во Мото ГП продолжуваат на 4 август со трката за Големата награда на Велика Британија.